راديومانيا

۳۰ اردیبهشت ، روز تولد احمدرضا احمدی ست . . .
نویسنده : احمد نادمی - ساعت ٦:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/٢/۳٠
 

احمدرضا احمدی - عکس از حسن غفاری

. . . من هنوز به قصه ی رادیو شباهت دارم . شقایق ها هنوز دو گیاه هستند و ما هنوز یک زن و مرد . رادیو قصه را می گوید . رنگ شقایق ها هنوز قرمز است . شام آماده است ، میز را از بشقاب پر می کنم . رادیو را روشن می کنم . غذا را در بشقاب ها می ریزیم . رادیو موسیقی دارد . رادیو روشن است . رادیو همیشه روشن است .

روزهای اول که رادیو را روشن می کردم و از خانه بیرون می رفتم ، در کوچه ها خیال می کردم در غیبت من که رادیو در خانه روشن است خانه آتش می گیرد ولی این روزها هراس آتش ندارم . . .

( از کتاب نثرهای یومیه )

احمدرضا احمدی - عکس از حسن غفاری


 
 
یک خبر
نویسنده : احمد نادمی - ساعت ٧:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/٢٤
 

«نام مرحوم سیدحسن حسینی با چند واژه و عبارت قرین است . این نام همین طور با برخی نام های دیگر همنشینی پیوسته دارد . ازجمله ی آن واژه ها و نام ها : شعر، آزادگی، اهل بیت(ع)، مولی علی(ع) و... سرانجام در میان انبوه اهالی شعر و ادب ، نام دکتر قیصر امین پور پیوندی ناگسستنی با «سید» دارد.
سیدحسن حسینی سالها پیش از فقدان غم انگیزش ، دکتر امین پور را وصی هنری اش قرار داده بود . انتخاب هوشمندانه ی قیصر از طرف سید ، این روزها به بار نشسته تا اهالی خوش ذوق عرصه ی  شعر به دو کتاب جدید دسترسی پیدا کنند . دفترهای شعر «در ملکوت سکوت» و «از شرابه های روسری مادرم» آثاری است که با انتخاب قیصر به چاپ رسیده اند .
در ملکوت سکوت بخشی از شعرهای چاپ نشده و شعرهای سپید سیدحسن حسینی است که با انتخاب نهایی قیصر و مقدمه ای که او بر آثار دوست دیرین و یار ازدست رفته اش نگاشته است .
از شرابه های روسری مادرم ، مجموعه دیگری از شعرهای سپیدِ سید است درباره ی حضرت فاطمه(س) که این هم با انتخاب قیصر به انجام آمده است . علاقمندان شعر سیدحسن حسینی می توانند در آخرین روزهای نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به این دو اثر دست یابند .
این شاعر فقید که در نهم فروردین ماه سال ۱۳۸۳ به حضرت دوست پیوست ، در کارنامه پربار و اهل بیتی اش ، مجموعه شعر جاودانه «گنجشک و جبرئیل» را دارد که بنا به وصیت شاعر ، به عنوان شفیع روز جزا ، نسخه ای از آن را همراه با او به خاک سپردند . این مجموعه که شامل اشعار عاشورایی سیدحسن حسینی است در فاصله سال های ۶۳ تا ۶۴ سروده شده اند . به نظر می رسد مجموعه جدیدی که با عنوان «از شرابه  های روسری مادرم» چاپ شده و به حضرت فاطمه(س) تعلق دارد، فصل جدیدی از ارادت این شاعر بزرگ را به خاندان حضرت ختمی مرتبت رقم بزند .
دو اثر جدیدی که با انتخاب قیصر امین پور به دست علاقمندان می رسد ، از طرف انجمن شاعران ایران چاپ شده است که علیرغم برخی اظهارات در بدو تشکیل این انجمن، سیدحسن حسینی از مؤسسان آن نبود .»

(‌به نقل از روزنامه ی همشهری - پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۵ )

ο   ο   ο

پ.ن.

از این دو کتاب ، فقط در ملکوت سکوت به نمایشگاه رسید که آن هم بسرعت فروخته شد . به گفته ی آقای محمدرضا عبدالملکیان در بزرگداشتی که پنجشنبه ی ابن هفته - ۲۸ اردیبهشت - در محل خانه ی شاعران برای سیّد برگذار می شود این دو کتاب هم عرضه خواهد شد .


 
 
Kuala Lumpur
نویسنده : احمد نادمی - ساعت ٧:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/٢۱
 

درود بر بارانِ مناطق حارّه

که گل های شگفت را

احضار می کند

 

بیرون هتل ایستاده بودیم

که شهر شکفت

 


 
 
زاغ می خواست قارقار کند . . .
نویسنده : احمد نادمی - ساعت ٢:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/٢/۱۳
 

کارتونیست : محمدرضا دوست محمدی


 
 
مقامه ی مریم
نویسنده : احمد نادمی - ساعت ٦:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/٦
 

( برای مریم صمدی )

۱

از مینیاتوری قدیمی گریختی و   

شدی دختر شالیزار

مست شد هوا از بوی تن تو

به رنج عشق مبتلا شد برنج

تاریک شد مینیاتور

با برگ های مرده / گل های سوخته و پیاله ای کج

۲

سوگند به جویبارکی که گریه را کشاند به این واژه ها

زیباترین باغ ها را دارد باران شبانه

زیباست :

گلویم را می بوسی

ومی شکفد این بغض موروثی

۳

گریختی از شالیزار و

گریخت هوش از شهر

آواره شدند خیابان ها

رهگذران / پرندگانی دیوانه 

محو شد بوی تن تو

خشک شد شالیزار


 
 
Radio estéreo
نویسنده : احمد نادمی - ساعت ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/٢/٤
 

radio estereo

نام نقاش :

Diego Manuel Rodríguez