راديومانيا

یک خبر
نویسنده : احمد نادمی - ساعت ٧:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/٢٤
 

«نام مرحوم سیدحسن حسینی با چند واژه و عبارت قرین است . این نام همین طور با برخی نام های دیگر همنشینی پیوسته دارد . ازجمله ی آن واژه ها و نام ها : شعر، آزادگی، اهل بیت(ع)، مولی علی(ع) و... سرانجام در میان انبوه اهالی شعر و ادب ، نام دکتر قیصر امین پور پیوندی ناگسستنی با «سید» دارد.
سیدحسن حسینی سالها پیش از فقدان غم انگیزش ، دکتر امین پور را وصی هنری اش قرار داده بود . انتخاب هوشمندانه ی قیصر از طرف سید ، این روزها به بار نشسته تا اهالی خوش ذوق عرصه ی  شعر به دو کتاب جدید دسترسی پیدا کنند . دفترهای شعر «در ملکوت سکوت» و «از شرابه های روسری مادرم» آثاری است که با انتخاب قیصر به چاپ رسیده اند .
در ملکوت سکوت بخشی از شعرهای چاپ نشده و شعرهای سپید سیدحسن حسینی است که با انتخاب نهایی قیصر و مقدمه ای که او بر آثار دوست دیرین و یار ازدست رفته اش نگاشته است .
از شرابه های روسری مادرم ، مجموعه دیگری از شعرهای سپیدِ سید است درباره ی حضرت فاطمه(س) که این هم با انتخاب قیصر به انجام آمده است . علاقمندان شعر سیدحسن حسینی می توانند در آخرین روزهای نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به این دو اثر دست یابند .
این شاعر فقید که در نهم فروردین ماه سال ۱۳۸۳ به حضرت دوست پیوست ، در کارنامه پربار و اهل بیتی اش ، مجموعه شعر جاودانه «گنجشک و جبرئیل» را دارد که بنا به وصیت شاعر ، به عنوان شفیع روز جزا ، نسخه ای از آن را همراه با او به خاک سپردند . این مجموعه که شامل اشعار عاشورایی سیدحسن حسینی است در فاصله سال های ۶۳ تا ۶۴ سروده شده اند . به نظر می رسد مجموعه جدیدی که با عنوان «از شرابه  های روسری مادرم» چاپ شده و به حضرت فاطمه(س) تعلق دارد، فصل جدیدی از ارادت این شاعر بزرگ را به خاندان حضرت ختمی مرتبت رقم بزند .
دو اثر جدیدی که با انتخاب قیصر امین پور به دست علاقمندان می رسد ، از طرف انجمن شاعران ایران چاپ شده است که علیرغم برخی اظهارات در بدو تشکیل این انجمن، سیدحسن حسینی از مؤسسان آن نبود .»

(‌به نقل از روزنامه ی همشهری - پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۵ )

ο   ο   ο

پ.ن.

از این دو کتاب ، فقط در ملکوت سکوت به نمایشگاه رسید که آن هم بسرعت فروخته شد . به گفته ی آقای محمدرضا عبدالملکیان در بزرگداشتی که پنجشنبه ی ابن هفته - ۲۸ اردیبهشت - در محل خانه ی شاعران برای سیّد برگذار می شود این دو کتاب هم عرضه خواهد شد .