راديومانيا

I Want to Be You
نویسنده : احمد نادمی - ساعت ٦:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۱/٢٢
 

فیلم سینمایی یکشنبه شب شبکه ی پنج، یک غافل گیری تمام عیار بود. غافلگیر شدم چون انتظار نداشتم این فیلم را شبکه ی تهران بدون معرفی و پیش آگهی به نمایش بگذارد و من آن را به این زودی و چنین راحت ببینم. فیلمی که با بازسازی اش، مارتین اسکورسیزی سرانجام توانست مجسمه ی اسکار را تصاحب کند. The Departed بازسازی این فیلم هنگ کنگی است که شبکه ی تهران آن را با نام اعمال شیطانی نشان داد.

اعمال شیطانی، فارسی شده ی عنوان انگلیسی فیلم، یعنی Infernal Affairs است. عنوان چینی فیلم، یعنی wu jian dao اشاره ای ظریف به اسفل السافلین دوزخ در آیین بودیسم می کند. این ظرافت در عنوان انگلیسی هم وجود دارد: Infernal از Inferno (دوزخ دانته ) ساخته شده است. این فیلم محصول سال ۲۰۰۲ میلادی است و دومین فیلم پرفروش هنگ کنگ در آن سال (پس از فیلم «فوتبال شائولین» شد. موفقیت تجاری و هنری این فیلم ( که هفت جایزه ی اصلی بیست و دومین جشنواره ی سالانه ی فیلم هنگ کنگ را به دست آورد) سبب شد که کارگردانان این فیلم - اندرو لائو و آلن مک - در سال بعد (۲۰۰۳) قسمت های دوم و سوم آن را بسازند. دنباله هایی که به موفقیت فیلم اول نرسیدند.

به نظر من، این فیلم از نسخه ی بازسازی شده اش به مراتب بهتر است. دلیل اولم اصالت آن است که اسکورسیزی با دنباله روی از طرح داستانی نسخه ی اصلی، این ویژگی را از فیلم خود دریغ کرده و در عمل، فیلم او ستایشی از فیلم هنگ کنگی شده است. پایان بندی فیلم اسکورسیزی کاملاْ هالیوودی است و حذف مت دیمن توسط مارک والبرگ به تطهیر دستگاه پلیس انجامیده است اما زنده ماندن اندی لائو در انتهای فیلم هنگ کنگی تاثیری موحش بر بیننده می گذارد. البته فیلم اسکورسیزی یک بازی خارق العاده از جک نیکلسن دارد که قابل مقایسه با همتای هنگ کنگی اش نیست.

ارزش معنایی فیلم اعمال شیطانی نیز برجسته است. «هم ارزی خیر و شر» و «اهمیت شرایط در مفاهیم اخلاقی» در کمتر فیلمی این چنین وسوسه انگیز تبیین شده است. ( Face OFF جان وو،  شاید تنها نمونه ی موفق در برابر این فیلم باشد) بحث «تقدیر» نیز یکی از اصلی ترین مفاهیم فلسفی این فیلم است که تا مدت ها ذهن بیننده را درگیر می کند...

+

پ.ن.

۱- تلفنی از دوستان در پخش شبکه ی پنج، زمان تکرار پخش این فیلم را پرسیدم. گفتند جمعه، ساعت  ۱۳:۳۰. راست و دروغش با خودشان!

۲- عنوان این یادداشت، نام انگیسی و پیشنهادی سازندگان این فیلم است. ناگفته پیداست که عنوان جهانی Infernal Affairs پیشنهاد بهتری است.