نقض غرض!

مدتی است که می خواهم بدانم که چرا رادیو و تلویزیون ایران به صرافت تبلیغ محصولات خود افتاده است و برای سریال هایش مراسم بزرگداشت می گیرد. البته اگر از سریالی مانند مختارنامه که حاوی ارزش های فنی و محتوایی است قدردانی شود عجیب نیست اما چرا سریال ضعیف و ناشیانه ای چون ستایش که غلط های شکلی و روایی اش اظهر من الشمس است در قواره ای کاذب مطرح می شود؟ خوشبینانه ترین پاسخ، بر فعال نبودن قوه ی تشخیص و کوررنگی هنری دلالت دارد وگرنه چگونه ممکن است سریالی که گاهی معیارهای اعتقادی حاکم بر این سازمان را نقض می کند تشویق می شود؟ (نمونه ای از این نقض غرض ها، سکانسی است که در ماشین طاهر مواد مخدر گذاشته اند و به پلیس هم خبر داده اند. دوربین که در کابین راننده است به تناوب، اینسرتی از بسته ی مواد می گیرد و سپس رانندگی طاهر و پس از آن اینسرتی از یک آویزه که نامی مقدس بر آن نقش بسته. می دانیم که اینسرت در الفبای فیلم، تاکیدی معنایی است. به زبان ساده، معنی این سکانس، حفظ طاهر از شری است که برایش طراحی شده. اما نتیجه چیز دیگری است: این مواد موجب هلاکت طاهر می شود! و پس از نابودی طاهر، چه اهمیتی دارد که آدم های بد عقوبت (آن هم به شکلی غیر معقول) شوند! اصل مطلب این است که آن نشانه ی مقدس لوث شده است.)

×

یکی دو روز پیش، از «نشریه مثلث» زنگ زدند و نظرم را در باره ی تبلیغ کتاب در رادیو و تلویزیون پرسیدند. شرح کشافی دادم که تبلیغ کتاب مهمتر از تبلیغ پفک و چیپس و مای بیبی است. اما حالا به نظرم می رسد که بهتر است این سازمان معظم کاری به کار کتاب نداشته باشد... که فرمود: «مرا به خیر تو امید نیست...»  

/ 11 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
انجمن ادبي ايرانيان

با سلام بالاخره تمامی زحمات شبانه روزی ما جواب داد انجمن ادبی ایرانیان تا چند روز دیگر آغاز به کار میکند. مکانی زیبا برای ارائه ی همه ی زیبایی هایی که خلق میکنیم و دوست داریم تا دیگران هم این زیبایی ها را ببینند و از خواندنش لذت ببرند. محیطی بسیار جذاب و کاربرپسند با امکاناتی فوق العاده زیبا میخواهیم کتابی بزرگ از ادبیات ایرانیان در فضای مجازی ایجاد کنیم.کتابی که دربردارنده ی مطالب تمامی ایرانیان ادب دوست و ادب پرور باشد. علاقمندان می توانند username مورد علاقه خود را به نشانی anjoman1390@gmail.com ایمیل نمایند.اولویت با عزیزانی است که زودتر ایمیل ارسال نمایند. تمامی عزیزان میتوانند دارای محیطی به آدرس اینترنتی username.adabsara.com باشند. منتظر خبر آغاز به کار سایت باشید

liv

حالا که نوشتن ِ این شعر را به پایان برده ام ( وَ صد افسوس ! آخر داشتم خیلی خیلی حال می کردم باهاش ! ) ، مانده ام که این متن ِ پُر سر وُ صدای چند دهانه را چه گونه می شود خواند ؟ این جا با متنی سر وُ کار داریم که به گونه ای همزمان ، جورواجور نویسی را ( بدون تقدم وُ تاخر ) در بافتی دیداری پیش می برد . شکی نیست که تجربه ی منحصر به فردی ست در قلمرو شعر ِ چند صدایی . به این دلیل که لحن ها و سامانه های زبانی و حتا نظرگاه های گوناگونی این متن را پدید آورده اند و چون فرم ِ شعر ( فرمی که در واقع از یک فرم ِ آموزشی رایج وام گرفته شده و نام ِ شعر نیز بر آن تاکید دارد ) ، پس زمینه ی مناسبی برای حضور و نقش آفرینی ِ این عناصر گوناگون فراهم کرده ، شعر حالتی بسیار طبیعی دارد و این ویژگی را چندان هم آشکار نمی کند ... .. .. .. چهارجوابی ها ( با حاشیه ها و ضمیمه هایش ) !

حبیب محمدزاده

سلام با این سوال شروع می شود که : "مدتی است که می خواهم بدانم که چرا رادیو و تلویزیون ایران به صرافت تبلیغ محصولات خود افتاده" اما جواب داده نمی شود و این مدت در حال طولانی شدن است.

حاشیه

سلام جناب مانیا. فرصتی پیش آمدو توفیقی نصیبم شدتا امروز با وبلاگ شما آشنا شوم و البته تا جایی که می شد از مطالبش بخوانم و لذت ببرم.کار من با کتاب و کتابداری است. مدیر یک کتابخانه ی بزرگ هستم در تهران و می توانم متوجه شوم تبلیغ کتاب از صدا و سیما یعنی چه. ظاهر قضیه بسیار زیبا و عوام پسندانه است: بهتر از تبلیغ چیپس و پفک که هست. بله ولی موضوع اینجاست که آیا همه ی نویسندگان و همه ی کتابها یکسان از این امتیاز می توانند بهره بگیرند؟ با صدا و سیمایی که ما می شناسیم پاسخ... دوست عزیز. با کاری از گذشته های نه چندان نزدیک بهروز شده ام و بدین وسیله شما دعوتید: وگرنه من هم پري كوچك غمگيني را مي شناسم كه هر صبح مي رويم به حساب من تا مي توانيم غصه مي خوريم سر همان ميزي كه يك روز شاعري يك ليوان گريه سفارش داد و پشت پاكت سيگارش نوشت: نه!

سینا سنجری

سلام تازه چه خبر؟

Ali soleimani

سلام قطامی و چشمان عراقی ت سیاه اند قطامی و این شعر دگر شعر دری نیست با غزلی به روزم و چشم به راه قدم های شما . با احترام علی سلیمانی B19.blogfa.com

ضیاالدین ترابی

زیاد سخت نگیر اصلا می دانی تلوزیون را برای همین ساخته اند . همان طور که چیز های دیگری را هم ساخته اند. به خاطر همین هم شاعر ی گفته است : هر کسی را بهر کاری ساخته اند. فرصت کردی سری به وبلاک من بزن کارهای تازهای دارم البته معلوم نیست که خوب باشند.

زینب

سلام. آیا اولین ستاره شناس تلسکوپ داشت؟ تالس ستاره شناس بزرگ یونان قدیم توانست از یک خورشید گرفتگی که در سال ۵۸۵ قبل از میلاد رخ می داد با خبر شود و این ۲۰۰۰ سال قبل از اختراع تلسکوپ بود. اختر شناسان قدیمی به جای تلسکوپ وسایلی برای اندازه گیری سیارات ، خورشید و ستارگان داشتند. این مطالبی از وب من بود.به این جا هم سر بزنید.منتظر حضور گرمتان هستم.