سفر شعر

«لباس هایمان را دار زده بودند شبانه/ صبح که برخاستیم/ همه مرده بودیم»

این شعر، آخرین شعری است که سید ضیاءالدین ترابی نوشته و اولین شعری است که در وبلاگش گذاشته؛ وبلاگی که خودش از اول خرداد ماه باز کرده است. البته پیش از این، حبیب محمدزاده، صفحه ای شخصی در فضای «بلاگفا» برای آقای ترابی باز کرده بود و در این صفحه، شعرها و نوشته هایی را که برای پرونده ی ضیاء الدین ترابی در نشریه ی «هنرمند» گرد آورده بود آرشیو کرده بود. اما حالا خود آقای ترابی همت کرده و همسایه ی مجازی ما شده است..

شعر کوتاه آقای ترابی ( که یکی از کوتاه ترین شعرهای اوست) وضعیت گروتسک و هول آوری را افشا می کند. جامعه ای که همواره در معرض نگاه معترض و منتقدانه ی آقای ترابی بوده این بار تیر خلاص را زده و هویت مردگان را به ما (همه ی ما) اعطا کرده است. مایی که لباس هایمان را «آن ها» شبانه به دار آویختند. (تصویری هوشمندانه که از قابلیت های فعل آویختن استفاده کرده و با فاعلی که ضمیر غایب است یک رفتار ساده را به مجازاتی تلخ (برای چه؟) تبدیل کرده است. تضاد فعل های «برخاستن» و «مردن» در این شعر که در واقع ترکیب «مرده خیزی» را در خود دارد تقابلی حیرت انگیز با رستاخیز دارد...

در ضمن، این شعر، نمونه ی خوبی برای فکر کردن به تفاوت «خیال شعری» و «خیال قصوی» است و می تواند میزانی برای تشخیص و ارزیابی متن های شعری که متکی بر روایت اند باشد.

حضور سید ضیاءالدین ترابی را در فضای مجازی خوشامد می گویم.

/ 34 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مسلم ناظمي

سلام جناب نادمی گرامی به روزم با شعری و چشم به راه نگاهتان!

داود

سلام آقای نادمی حالا که شعر عالی آقای ترابی و اشاره های شما و البته نظرات دوستانتان را خواندم یاد آن جلسه کارگاه ادبیات دانشگاه افتادم و بحثی که در مورد گروتسک داشتید و دفورمه کردنی که گروتسک دارد تا به فرمی جدید برسد. شعر آقای ترابی کاملن با این پروسه منطبق است. یک وضعیت شگفت و ترسناک که با لحنی عادی بیان می شود و با پایان گرفتن روایت، جزئیات روایت تعریف های جدیدی پیدا می کنند که شما هم به آن اشاره کرده اید. من فکر می کنم یک تجربه طولانی شاعری چنین شعری را می سازد.

فاطیما

باسلام. خوشحال میشم به وبم سربزنیدوازنظرات مفیدتون بهره ببرم. ممنون.

اکرم

سلام.منتظر نظر زیبای شما هستم .حس غریب با دو شعر به روز شد[گل][گل]

منیره حسینی

سلام به روزم جناب نادمی عزیز دعوتید به نقد با احترام

محمد

سلام دنبال جناب آقای ترابی میگردم . کجا میتونم ایشون رو ببینم؟