نامیرا

نوشتن را درنوشتن

 

و رد رود

رود است

              که می رود

* * *

 

بیست و هشتم ژانویه (پنج روز پیش) جروم دیوید سالینجر در سن نود و یک سالگی در خانه اش در نیو همپشایر در گذشت. این نویسنده ی منزوی که شهرتش را با کتاب «ناتور دشت» کسب کرده است در ایران طرفداران پرشوری دارد و بسیاری از علاقمندان به ادبیات (که من یکی از آن ها هستم) وامدار جهان داستان هایش هستند. ترجمه های احمد کریمی حکاک از ناتور دشت، و احمد گلشیری از داستان های کوتاهش، و اقتباس سینمایی داریوش مهرجویی از «فرنی و زویی» او (در فیلم «پری») از خاطرات فراموش نشدنی و لذت بخش نسل من است.

 پ. ن. (عطف به نظر آقای میرجعفری) :

حق با آقای میرجعفری است. ضبط صحیح کلمه، «ناطور دشت» است و در متون ادبیات فارسی با «طا» مکتوب شده، چنان که در این بیت سعدی در بوستان:

جهان دیده پیری برو برگذشت

چنین گفت خندان به ناطور دشت ...

آقای میرجعفری غیر از این بیت، شاهدهای مثال دیگری را هم دارد که بماند. حالا که پیش آمده ، اجازه دهید که بگویم انتخاب تعبیر «ناطور دشت» به جای اسم انگلیسی رمان، یعنی «The Catcher in the Rye» از خلاقیت و ذوق آقای کریمی برخاسته است و استفاده ی مترجم بعدی از این تعبیر با اخلاق حرفه ای نمی خواند...

/ 23 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زهراصادقي

سلام به سفره نون وپنير من دعوتين تشريف بيارين

گروه نویسندگان

بنام خدا. در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر راه اندازی کرسیهای نظریه پردازی و آزاداندیشی به صحنه آمده ایم .امید است با لینک کردن پایگاهها و ارتباط با مرکز، ما را یاری نمایید.

من

خدا رحمتش کند ، من هم چند خطی همان روز برایش نوشتم ... مرگش یک جور بدی غیر منتظره بود ، بس که آرام و گوشه گیر بود آدم فکر می کند هیچ وقت نمی میرد و همیشه توی غارش هست ... الموت یاتی بغته ... همیشه پیش خودم فکر می کردم این کلمه ی ناطور دشت از کجا آمده ، یکی بهم گفته بود به معنی نگهبان است ولی نمی دانستم ... خیلی ممنون از این پست . کلی خوشحال شدم یک نفر برایش نوشت . یاحق

من

شعرتان هم خوب بود .

شاهزاده كوچولو شعر

استاد سلام شعر زيبايي بود من شاعر 5 ساله اي هستم كه ممنون ميشوم به وبلاگم سر بزنيد منتظر نظر ارزشمندتان هستم

محمد حسين نعمتي

سلام دوست عزيز بالاخره ساده غزل بروز شد منتظر نظرات ارزشمند شما هستم محمد حسين نعمتي

بهاران

سلام من آقای سلینجر و نوشته هاشو خیلی دوست دارم ناطور دشت . فرانی و زویی و ... چقدر دلتنگ شدم که اینو دوباره خوندم

بهاران

واقعا به نظرم خیلیها نامیرا هستند و ایشون یکی از اون آدمان که نامیران

زهير

بسيار عالي