خطبه ی خون- شعرنثری از رافائل آلبرتی

می خواندم این خون، بانگ می زند بر من، هشدارم می دهد، می افکندم بر زمین و بر می خیزاندم؛ و سرم را سندانی می سازد دورادورش خیزاب ها- سندانی بی ترحم که اشیاء را متلاشی می خواهد.

می خواستم به قطار برسم. اما ایستگاه خالی ست. رفته ست. و اکنون می گویندم که خونی چون این خون به گاه پگاه روانه اش کرده، و در پیشگاه سپیده دمی خون چکان/ چونانچون ورزاهایی در دهان یک دالان/ به تمامی بلعیده شده ست.

در این نقطه از عمر که من ایستاده ام می توانم که  سر نهم به فرمان این خون که صدایش می درد هر چیز را- از کاهبرگ سرما زده ی گندم تا منقار پرنده ای که یارای نشستنش نیست-  تا بیاید آن روز که آسمان ها آبگینه شوند برای لحظه ای درنگ.

این روزگار هولناک زیر تازیانه بودن کنار درهای بسته، در ژرفنای سالیانی که ناگزیر بوده ای کورمال کورمال فرو روی، همواره در هراس از دست دادن دستی یا زمینگیری پایی در آخرین شکاف، که گاز کورکننده را می پالاید و صدای ریزش آب را در جهان دیگر به گوش می رساند؛ حالیا این روزگار هولناک و این خون که در خدمت اویم:

حالیا که خوارم می دارد، بالایم می کشد، مغروقم می سازد، به جنونم می کشاند، می خشکاندم، وا می نهدم، وادارم می کند که ادامه دهم و من نمی دانم دیگر چگونه اش بخوانم:

خون من.

 پ.ن.

می خواستم این ترجمه را بیست ونهم خرداد ارائه کنم، به احترام دکتر علی شریعتی..   

/ 20 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یوسف شیردژم

سلام تشریف بیاورید ببینید چه اتفاق جالبی افتاده ! شباهت شعر آقای صادق رحمانی با شعر من ! قضاوت با شما منتظرم...

hasti

با سلام خدمت شما دوست گرامی من شما رو به یکی از سایت های فعال اجتماعی دعوت می کنم امیدوارم بتونیم با همکاری هم مطالب مفیدی یاد بگیرم منتظر حظور سبز شما هستیم با تشکر فراوان گروه بزرگ شاعرانه ها www.facebook.poemse.com[گل]

kasb daramad az tarigh sms

سلام دوست عزيز وبلاگ زيبايي داري اميدوارم هميشه همينطور پر محتوا باشه يه پيشنهاد خوب واستون دارم ميخواي از طريق خوندن پيامك تبليغاتي درآمد كسب كني پس به ما يه سري بزن منتظرتيم http://ads.inpersia.com/users/ref/28819

link box

سلام دوست عزيز وبلاگ زيبا و پر محتوايي داري يه لينك باكس ساختم اگه خواستي لينكت و اد كني بهم خبر بده اما قبلش كد لينك باكس و ته وبلاگت كپي كن منتظرتم

من

با اینکه از شعر سپید بدم می آید. ولی این کار زیبایی بود.